Nóż nurkowy powinien być obowiązkowo zabierany na każde nurkowanie. Można nurkować wiele lat bez potrzeby użycia noża pod woda, z czego niedoświadczeni nurkowie wyciągają pochopne wnioski, iż jest on po prostu zbędny. Może zdarzyć się jednak taka sytuacja, ta jedna jedyna, w której nóż zadecyduje o bezpieczeństwie nurka pod wodą albo nawet przyczyni się do uratowania jego życia.


Wbrew rozpowszechnionej opinii nóż nie służy do obrony przed drapieżnikami morskimi (chociaż może być do tego użyty), lecz jako bardzo wartościowe narzędzie pracy. Za pomocą noża można pod wodą ciąć, drążyć, podważać, uderzać, piłować, a nawet odmierzać odcinki lub wykręcać wkręty. Zastosowanie noża jest więc wszechstronne, służy więc nie tylko do oswobodzenia się np. z sieci czy innych pułapek podwodnych.


Nóż jest również przydatny na powierzchni, jednak należy wtedy ograniczyć jego użycie do minimum. Nóż składa się z rękojeści i klingi. Klinga powinna być wykonana z grubej nierdzewnej stali o długości ok.12 18 cm I szerokości ok. 3 cm. Nóż swoim kształtem nie może przypominać wschodniej szabli ale nie może być tez wykałaczką. Posiada jedno ostre ostrze tnące i drugie z wycięciami w kształcie piły. Taka budowa noża umożliwia jego wszechstronne zastosowanie.


Gumowa lub plastikowa rękojeść powinna być solidnie osadzona w klindze i wygodna w uchwycie nawet w rękawicach neoprenowych. Odpowiednio wykonana z metalowym zakończeniem może być używana również jako rodzaj młotka. Wybór noża zależny jest od potrzeb. Do prac podwodnych wybierzemy nóż duży, ciężki; do łowiectwa podwodnego — mniejszy, lżejszy i taki, który będzie użyteczny np. do filetowania złowionych ryb. 


Większość noży to typowe noże nurkowe o średniej długości i ciężarze, z ostrym ostrzem z jednej strony i piłą do cięcia z drugiej.Nóż przechowywany jest w gumowej lub plastikowej pochwie. Pochwa mocowana jest najczęściej do nogi za pomocą dwóch pasków gumowych zaopatrzonych w niekorodujące zapięcie. Zamiast pasków można używać szerokich neoprenowych opasek w postaci pierścieni, które nie posiadają sprzączek. Ich zaletami są łatwość zakładania (nogę bez płetwy wkłada się w neoprenową ,,obręcz”), elastyczność mocowania i niezawodność na każdej głębokości. Posiadają jeszcze jedną zaletę — nie twardnieją i nie pękają w niskiej temperaturze. 


Paski takie muszą posiadać odpowiednią trwałość, dlatego powinny być co najmniej jednostronnie pokryte materiałem. Ich średnicę, a więc dopasowanie do nogi należy tak dobrać, aby nie zsuwały się z nogi i nie uciskały jej. Nóż przed zgubieniem po wyjęciu z pochwy można zabezpieczyć pętelką z nylonowej linki, w którą wkładamy rękę.

Nóż nurkowy

Nóż nurkowy

DODAJ ARTYKUŁ DO PORADNIKA NURKOWEGO

Wypełnij formularz, otrzymasz aktualną ofertę