Zbyt ciasne umocowanie płetwy może powodować drętwienie nogi i skurcze mięśni z powodu utrudnionego lub zahamowanego krwiobiegu. Prowadzi to do nieprzyjemnego ucisku oraz do szybkiego marznięcia stopy. Mocowanie zbyt luźne może być przyczyną spadnięcia płetwy lub zdrętwienia stopy (skurczu) na skutek wysiłku utrzymywania płetwy palcami przy każdym ruchu nóg.


Płetwa nie może ranić stopy ani stawać się ,.bolesna” po dłuższym czasie pływania w wodzie. Przy dopasowaniu płetw należy rozważyć, czy będą one zakładane na gołe stopy, czy na stopy ubrane w skarpety neoprenowe. Najczęściej jeden rozmiar płetw tego problemu nie rozwiązuje, co prowadzi do zakupu dwóch par płetw lub odpowiednich pasków zabezpieczających płetwy. 


Przymiarki płetw należy dokonać na założonych zmoczonych skarpetach lub zmoczonych gołych stopach. Po założeniu płetw próbujemy je strącić ruchem nogi podobnym do kopnięcia. Płetwy powinny mocno trzymać się stopy, lecz nie wywierać ucisku i nie uwierać. Prawidłowe dopasowanie płetw polega na odpowiednim dobraniu wielkości kieszeni, w której umieszcza się stopę oraz rozmiaru paska mocującego.


Wybór płetw jest istotnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie i przyjemność z nurkowania. Ze względu na sztywność rozróżnia się dwa rodzaje płetw: miękkie i twarde lub — mówiąc bardziej poprawnie — giętkie i sztywne. Płetwa giętka jest mniej męcząca przy pływaniu i dlatego jest zalecana osobom początkującym. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowa technika pływania w takich płetwach prowadzi do wypaczenia stylu, który później trudno poprawić. Płetwy sztywne wymagają wolniejszego ruchu z mniejszą jego amplitudą. Można w nich osiągnąć dużą siłę napędową w krótkim czasie. Polecamy je dla instruktorów i osób poruszających się z ciężkim sprzętem pod wodą np wykonujących usługi nurkowe


Długość i sztywność płetwy dobieramy w zależności od wagi nurka, siły nóg i poziomu umiejętności. Osoba duża z małymi płetwami będzie miała podobne trudności jak osoba mała z dużymi płetwami. W pierwszym przypadku płetwy będą ,,za lekkie”. Bywa i tak, że te same płetwy dobre dla jednego nurka są nie do przyjęcia dla innego, pomimo że są oni podobnej budowy ciała. Wybór musi być więc dostosowany do indywidualnych wymagań i poziomu umiejętności nurka. 


Dobrym rozwiązaniem są płetwy wykonane z tworzywa sztucznego tworzącego właściwą płetwę oraz gumy, z której wykonana jest kieszeń. Płetwa taka charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami napędowymi i jest bardziej sprężysta niż gumowa. Tworzywo jest odporne na ścieranie i na działanie słońca, a płetwa jest Iżejsza od standardowej o ok, 30-50%. Odmienny rodzaj płetw przedstawia sobą tzw. monopłetwa


Jest to jedna, duża i sztywna płaszczyzna posiadająca dwa leżące blisko siebie zamocowania dla stóp. Nogi nie pracują przemiennie, ale równolegle i jednocześnie. W pracy monopłetwy ruch podobny jest do pracy nóg przy pływaniu „delfinem”. Monopłetwa wykorzystywana jest na zawodach. Jej duża i sztywna płaszczyzna oraz jednoczesna praca nóg umożliwia osiąganie znacznych prędkości.

Wybór i dopasowanie płetw

Nurek w pletwach

DODAJ ARTYKUŁ DO PORADNIKA NURKOWEGO

Wypełnij formularz, otrzymasz aktualną ofertę